Election results as of 12:17am on 25 May 2017

Here are the latest results in the county council election 2017.


You can use the map to see results for a specific area once they are announced or see the overall result so far using the pie chart or virtual chamber. Place your mouse cursor over areas of the map, or icons in the chamber, to see more information about winning candidates.

Latest results

0
areas outstanding 

Council map

Instructions Hover over the map to see the results for a particular electorial division. view full map
Political parties

Labour

Conservative

Liberal Democrat

UKIP

Other

Shared

Delayed results

Awaiting results

Council representation

  • David Taylor
    (Conservative)
    Alport and Derwent
  • Peter Makin
    (Conservative)
    Belper
  • Richard Iliffe
    (Conservative)
    Heanor Central
  • Jim Perkins
    (Conservative)
    Chapel and Hope Valley
  • Chris Short
    (Conservative)
    Duffield and Belper South
  • Kevin Buttery
    (Conservative)
    Horsley
  • Barry Lewis
    (Conservative)
    Wingerworth and Shirland
  • Jason Atkin
    (Conservative)
    Derwent Valley
  • Judith Twigg
    (Conservative)
    Bakewell
  • Ron Ashton
    (Conservative)
    Ripley East and Codnor
  • Trevor Ainsworth
    (Conservative)
    Ripley West and Heage
  • Martyn Ford
    (Conservative)
    Etwall and Repton
  • Alexander Stevenson
    (Conservative)
    Greater Heanor
  • Linda Chilton
    (Conservative)
    Melbourne
  • Alison Fox
    (Conservative)
    Whaley Bridge
  • Julie Patten
    (Conservative)
    Hilton
  • Kewal Athwal
    (Conservative)
    Sawley
  • George Wharmby
    (Conservative)
    Glossop and Charlesworth
  • Jean Wharmby
    (Conservative)
    Glossop and Charlesworth
  • Tony King
    (Conservative)
    Ilkeston West
  • John Boult
    (Conservative)
    Walton and West
  • Linda Grooby
    (Conservative)
    Buxton North and East
  • Alex Dale
    (Conservative)
    Dronfield East
  • Angelique Foster
    (Conservative)
    Dronfield West and Walton
  • Simon Spencer
    (Conservative)
    Dovedale
  • Steve Bull
    (Conservative)
    Ashbourne
  • Tony Kemp
    (Conservative)
    Buxton West
  • Garry Hickton
    (Conservative)
    Petersham
  • Patrick Murray
    (Conservative)
    Linton
  • Stuart Swann
    (Conservative)
    Swadlincote South
  • Robert Flatley
    (Conservative)
    Ilkeston East
  • Carol Hart
    (Conservative)
    Breadsall and West Hallam
  • Alan Griffiths
    (Conservative)
    Long Eaton
  • Robert Parkinson
    (Conservative)
    Breaston
  • Wayne Major
    (Conservative)
    Sandiacre
  • Neil Atkin
    (Conservative)
    Aston
  • Gary Musson
    (Conservative)
    Swadlincote Central
  • Clive Moesby
    (Labour)
    Tibshelf
  • Jim Coyle
    (Labour)
    South Normanton and Pinxton
  • Irene Ratcliffe
    (Labour)
    Wirksworth
  • Becki Woods
    (Labour)
    Etherow
  • Ron Mihaly
    (Labour)
    Boythorpe and Brampton South
  • Sharon Blank
    (Labour)
    Spire
  • Christine Dale
    (Labour)
    Shirebrook and Pleasley
  • Nigel Barker
    (Labour)
    Sutton
  • Anne Western
    (Labour)
    Barlborough and Clowne
  • Diane Charles
    (Labour)
    Eckington and Killamarsh
  • Brian Ridgway
    (Labour)
    Eckington and Killamarsh
  • Dave Allen
    (Labour)
    Birdholme
  • Stuart Brittain
    (Labour)
    Brimington
  • Helen Elliott
    (Labour)
    Staveley
  • Brian Wright
    (Labour)
    Clay Cross North
  • Duncan McGregor
    (Labour)
    Bolsover North
  • Joan Dixon
    (Labour and Co-operative)
    Bolsover South
  • Jean Innes
    (Labour and Co-operative)
    St Marys
  • Mick Wall
    (Labour)
    Loundsley Green and Newbold
  • Kevin Gillott
    (Labour)
    Clay Cross South
  • Steve Marshall Clarke
    (Labour)
    Alfreton and Somercotes
  • Paul James Smith
    (Labour)
    Alfreton and Somercotes
  • John Frudd
    (Labour)
    Ilkeston South
  • Sean Bambrick
    (Labour)
    Swadlincote North
  • Beth Atkins
    (Liberal Democrat)
    New Mills
  • Sue Burfoot
    (Liberal Democrat)
    Matlock
  • Barry Bingham
    (Liberal Democrat)
    Staveley North and Whittington

Number of seats won

Conservatives
Majority
37
Labour
24
Liberal Democrats
3
UKIP
0
Other
0
Delayed
0